Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Absolute Dance Company's 2018/2019 Dance Schedule

Classes Begin Monday, September 10th

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

4:00 to 4:45
Extreme Stretching
Jen O'Connor
Ages 8+

3:15 to 4:00

Beginner Ballet

Melaina Kampf

Ages 3 to 4

4:00 to 4:45

Hip Hop I

Brandie Andrews

Ages 4 & 5

4:00 to 5:30

*Ballet III

Melaina Kampf

5:00 to 5:45

Pre Contemporary/ Pre Jazz Combo

Myisha Conley

Ages 4 to 5

10:00 am to 11:30 am

*Ballet V

Jenn O'Connor

4:00 to 4:45

Jazz Fusion

Brandie Andrews

Ages 10+

4:00 to 4:45

Pre Ballet

Melaina Kampf

Ages 5 to 6

4:30 to 5:15

*Musical Theatre II

Tori Muellauer

4:00 to 4:45

^* Contemporary V

Victoria Caruso Myers

5:45 to 6:30

Ballet Tap Combo

Myisha Conley

Ages 3 to 5

11:30 am to 12:15 pm

**Pointe

Jenn O'Connor

4:45 to 5:30

Conditioning

Brandie Andrews

Ages 10+

4:00 to 4:45

Company II Competition Team Rehearsal

Victoria Caruso~Myers

4:45 to 5:30

Boys Hip Hop

Brandie Andrews

Ages 9+

4:45 to 5:30

Extreme Stretching

Victoria Caruso Myers

Ages 8+

6:30 to 7:15

Musical Theatre I

Myisha Conley

Ages 6+

12:15 pm to 1:00 pm

Extreme Stretching

Jenn O'Connor

Ages 8+

4:45 to 5:30

Ballet I

Jen O'Connor

4:45 to 5:30

Ballet I

Melaina Kampf

Ages 7+

5:15 to 6:00

*Tap II

Tori Muellauer

5:30 to 7:00

*Ballet IV

Jenn O'Connor


1:00 pm to 2:30 pm

*Ballet IV

Jenn O'Connor

5:30 to 6:15

*Hip Hop III

Brandie Andrews

4:45 to 5:30

*Jazz II

Victoria Caruso Myers

5:30 to 6:30

*Ballet II

Jenn O'Connor

5:30 to 6:15

^*Contemporary III

Victoria Caruso Myers


Sundays

7:00 to 8:30

Adult Ballet

Simone Lute

5:30 to 7:00

*Ballet V

Jenn O'Connor

5:30 to 6:15

*Jazz I

Victoria Caruso Myers

6:00 to 6:45

*Tap I

Tori Muellauer

6:15 to 7:00

*Jazz V

Victoria Caruso Myers


*Placement based on Instructor Evaluation

6:15 to 7:00

Hip Hop II

Brandie Andrews

5:30 to 6:30

*Ballet II

Melaina Kampf

6:30 to 7:15

Extreme Stretching

Jenn O'Connor

Ages 8+

7:00 to 7:45

Company I Prep Competition Team Rehearsals

Victoria Caruso Myers


**Must be enrolled in Ballet IV or Ballet V

7:00 to 7:45

*Variations en Pointe

Jenn O'Connor

6:30 to 7:15

Petite Elite Competition Team

Brandie Andrews and Victoria Caruso Myers

6:45 to 7:30

^Contemporary I

Tori Muellauer

7:00 to 8:30

*Ballet V

Jenn O'Connor


^Must be enrolled in a Ballet of the same level. Must be enrolled in a Jazz of the same level in the case of Jumps, Leaps & Turns

7:00 to 7:45

*Hip Hop IV

Mike Smart

6:30 to 8:00

*Ballet III

Melaina Kampf

7:15 to 8:45

*Ballet III

Jenn O'Connor

7:45 to 8:30

*Jazz IV

Victoria Caruso Myers


ADC FALL CLASSES BEGIN MONDAY, SEPTEMBER 10TH

7:45 to 9:15

*Ballet IV

Jen O'Connor

7:15 to 8:00

^Contemporary II

Victoria Caruso Myers

7:30 to 8:15

^Jumps, Leaps and Turns for Levels IV and V

Tori Muellauer

8:30 to 9:15

^*Contemporary IV

Victoria Caruso Myers



7:45 to 8:30

*Advanced Hip Hop

Mike Smart

8:00 to 8:45

*Jazz III

Victoria Caruso Myers

8:15 to 9:00

*Tap III

Tori Muellaue

8:30 to 9:15

** Pointe

Jenn O'Connor



8:30 to 9:15

Adult Hip Hop

Mike Smart

8:00 to 8:45

*Pre Pointe

Melaina Kampf